2026 թվականի հուլիսի 13-ից մինչև հուլիսի 15-ը ներառյալ ՀՀ Սյունիքի և Վայոց ձորի մարզերում Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամի կողմից իրականացվել են տարեկան պլանային ստուգումներ` ղեկավարվելով Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամի ժամանակավոր խորհրդի՝ 2026 թվականի հունիսի 17-ի թիվ 03-L որոշմամբ։
Այցերի ընթացքում ստուգվել են հիմնադրամի հետ պայմանագիր կնքած բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնող կազմակերպություններում ՀՀ կառավարության 2025 թվականի դեկտեմբերի 25-ի թիվ 1985-Ն որոշմամբ նախատեսված նվազագույն պահանջներին (այդ թվում՝ որակի) համապատասխանության հարցերը։
Ստուգումների նպատակն էր գնահատել կնքված պայմանագրերի նվազագույն պահանջներին համապատասխանությունը, ինչպես նաև տեղում քննարկել բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնող կազմակերպությունների գործունեության ընթացքում առաջացող հարցերն ու մարտահրավերները և փոխհատուցման գործընթացների պատշաճ իրականացումը։
Հանդիպումների ընթացքում բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնող կազմակերպությունների ներկայացուցիչները հնարավորություն են ունեցել բարձրաձայնելու իրենց հուզող հարցերը, ներկայացնելու դիտարկումներ և առաջարկություններ։
Նմանատիպ ստուգումները կրում են ոչ միայն հսկողական, այլև խորհրդատվական բնույթ՝ նպաստելով միասնական գործելակերպի ձևավորմանը և բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնող կազմակերպությունների հետ արդյունավետ համագործակցության ամրապնդմանը։

From 13 to 15 July 2026 (inclusive), the Universal Health Insurance Fund conducted its annual planned inspections in the Syunik and Vayots Dzor regions of the Republic of Armenia, pursuant to Decision No. 03-L of the Fund’s Temporary Board, dated 17 June 2026.
During the visits, inspections were carried out at healthcare providers contracted with the Fund to assess their compliance with the minimum requirements, including quality requirements, established by Government of the Republic of Armenia Decision No. 1985-N of 25 December 2025.
The inspections aimed to evaluate compliance with the minimum requirements set forth in the contracts, as well as to discuss, on site, the issues and challenges encountered by healthcare providers in the course of their operations and the proper implementation of reimbursement processes.
During the meetings, representatives of the healthcare providers had the opportunity to raise issues of concern, share their observations, and submit suggestions for further improvement.
These inspections serve not only a supervisory function but also a consultative one, contributing to the establishment of consistent practices and strengthening effective cooperation with healthcare providers.