Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամի գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Սամվել Խարազյանը հյուրընկալվել է «Հրապարակում» հեռուստածրագրին, որտեղ ներկայացրել է առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի ներդրման առաջին արդյունքները և զարգացման հիմնական միտումները։
Խարազյանը նշել է, որ համակարգի գործարկումից հետո արձանագրվել է դիմելիության զգալի աճ, ինչը համահունչ է եղել նախնական կանխատեսումներին։ Սա պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ բնակչության մեծ մասը նախկինում սահմանափակ հասանելիություն ուներ պետության կողմից երաշխավորված բժշկական ծառայություններին, իսկ այժմ ապահովագրական համակարգի ներդրմամբ քաղաքացիները հնարավորություն ունեն ժամանակին և առանց էական ֆինանսական բեռի օգտվելու անհրաժեշտ բժշկական ծառայություններից։
Խարազյանն առանձնահատուկ կարևորել է փաթեթում ընգրկված դեղորայքի բաղադրիչը՝ նշելով, որ այս ուղղությամբ արձանագրվել է աննախադեպ ակտիվություն։ Մասնավորապես, գրանցվել է դեղորայքից օգտվող շահառուների թվի մոտ քառակի աճ։ Համակարգը գրեթե ամբողջությամբ ապահովում է սիրտ-անոթային հիվանդություններ և շաքարային դիաբետ ունեցող քաղաքացիներին անհրաժեշտ դեղորայքը։ Բացի այդ, փոխհատուցվում է նաև ամբուլատոր պայմաններում բուժման ենթակա հիվանդությունների դեպքում կիրառվող դեղորայքը, ներառյալ հակաբիոտիկները և այլ անհրաժեշտ դեղամիջոցները։
Խարազյանը կարևորել է նաև ախտորոշիչ ծառայությունների հասանելիության ընդլայնումը։ Ներկայումս առողջության համընդհանուր ապահովագրության փաթեթը ներառում է ավելի քան 400 տեսակի լաբորատոր և գործիքային հետազոտություն, ինչը հնարավորություն է տալիս բժիշկներին ժամանակին նշանակել անհրաժեշտ հետազոտությունները և իրականացնել ամբողջական ախտորոշում։
Անդրադառնալով հիվանդանոցային բուժօգնությանը՝ Խարազյանն ընդգծել է, որ ապահովագրական փաթեթում ներառված են ծախսատար և նախկինում քաղաքացիների համար անհասանելի ծառայություններ, այդ թվում՝ սիրտ-անոթային միջամտություններ, քիմիաթերապևտիկ բուժում և օնկոլոգիական հիվանդությունների բուժում։ Նրա խոսքով՝ արդեն իրականացվել է շուրջ 7000 սիրտ-անոթային միջամտության փոխհատուցում, ներառյալ՝ ստենտավորումը, սրտի փականների պրոթեզավորումը և աորտակորոնար շունտավորումը։ Ամսական միջինում իրականացվում է 100–150 աորտակորոնար շունտավորում և 800–1000 սրտի ստենտավորում, որոնք ունեն կենսական նշանակության և համարվում են բարձրարժեք միջամտություններ։
Խոսելով խնդիրների մասին՝ Խարազյանն ընդգծել է, որ ծառայությունների ուղղորդման և ուղեգրման գործընթացների, ինչպես նաև առաջնային օղակի ծանրաբեռնվածության և հերթերի կառավարման հարցերի ուղղությամբ արդեն ձեռնարկվել են անհրաժեշտ միջոցառումներ հերթագրման համակարգերի արդյունավետ ինտեգրման և կառավարման մեխանիզմների բարելավման նպատակով։
Հաղորդման ավարտին Խարազյանը նաև նշել է, որ ապագայում նախատեսվում է համակարգի փուլային ընդլայնում։ Ակնկալվում է, որ 2027 թվականի հունվարից ապահովագրության համակարգին կմիանան բոլոր աշխատող քաղաքացիները, ինչպես նաև պասիվ եկամուտ ունեցող (օրինակ՝ վարձակալությունից եկամուտ ստացողները), նաև ապահովագրված անձանց հետ փոխկապակցված անձինք։ Համակարգում ներառվելու հնարավորություն կունենան նաև տաքսի ծառայություն իրականացնող քաղաքացիները։ Համակարգը նպատակ ունի մինչև 2029 թվականն ընդգրկել բնակչության ավելի քան 95%-ը։

Samvel Kharazyan, Acting Director of the Universal Health Insurance Foundation, presented the initial results and key trends of the Universal Health Insurance system on the “Hraparakum” TV program.
Kharazyan noted that since the launch of the system, there has been a significant increase in service utilization, in line with initial projections. This is largely due to the fact that a substantial portion of the population previously had limited access to state-guaranteed healthcare services. With the introduction of the insurance system, citizens now have the opportunity to access necessary medical services in a timely manner and without a substantial financial burden.
He placed particular emphasis on the pharmaceutical component of the benefits package, highlighting unprecedented activity in this area. Specifically, the number of beneficiaries receiving medications has increased nearly fourfold. The system now almost fully covers the essential medications required for patients with cardiovascular diseases and diabetes. In addition, medications for conditions treatable in outpatient settings—including antibiotics and other necessary drugs—are also reimbursed.
Kharazyan also stressed the importance of expanding access to diagnostic services. The insurance package currently includes more than 400 types of laboratory and instrumental tests, enabling physicians to prescribe necessary examinations promptly and ensure comprehensive diagnosis.
Addressing inpatient care, Kharazyan noted that the package includes high-cost services that were previously inaccessible for many citizens. These include cardiovascular interventions, chemotherapy, and treatment for oncological conditions. According to him, approximately 7,000 cardiovascular procedures have already been reimbursed, including stenting, heart valve replacement, and coronary artery bypass surgery. On average, 100–150 coronary bypass surgeries and 800–1,000 stenting procedures are performed monthly—life-saving interventions of high value.
Speaking about existing challenges, Kharazyan pointed out that measures have already been taken to improve referral processes, service navigation, and workload distribution at the primary care level, as well as to enhance appointment scheduling systems and their integration.
At the end of the program, Kharazyan also noted that the system is expected to expand in phases. Starting from January 2027, all employed citizens will be included, along with individuals with passive income (such as rental income) and dependents of insured persons. Taxi drivers will also be incorporated into the system through a dedicated mechanism. By 2029, the goal is to ensure coverage of more than 95% of the population.