Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամի գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Սամվել Խարազյանը Հայաստանի հանրային ռադիոյի «Առանց տողատակի» հաղորդմանը տված հարցազրույցում անդրադարձ է կատարել առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի սկզբունքներին, առողջապահական ֆինանսավորման փոփոխություններին և փաթեթի շրջանակներում տրամադրվող բուժօգնությանը։
Խարազյանի խոսքով՝ առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգը հիմնված չէ սոցիալական խմբի պատկանելու սկզբունքի վրա։ Եթե նախկին պետական պատվերի համակարգում ծառայություններից օգտվելու հնարավորությունը հիմնականում կապված էր սոցիալական կարգավիճակի հետ, ապա ԱՀԱ համակարգի նպատակը երեք տարվա ընթացքում ամբողջ բնակչության ընդգրկումն է։
Խոսելով առողջապահական համակարգի ֆինանսավորման մասին՝ Խարազյանը նշել է, որ օրենքով սահմանված են ինչպես ապահովագրավճարի հաշվարկման մեթոդաբանությունը, այնպես էլ հիմնադրամի ծախսերի ուղղությունները, վարչական և պահուստային ֆոնդերի չափերը։ Ապահովագրավճարի հաշվարկի հիմքում դրված են դիմելիության մակարդակը և առավել ծախսատար հիվանդությունների, մասնավորապես՝ օնկոլոգիական և սիրտ-անոթային հիվանդությունների հետ կապված ծախսերը։ Միևնույն ժամանակ, ապահովագրական փաթեթը և ապահովագրավճարի չափը բոլորի համար նույնն են, իսկ պետությունը որոշ խմբերի համար իրականացնում է սուբսիդավորման քաղաքականություն։
Հարցազրույցի ընթացքում առանձնահատուկ անդրադարձ է կատարվել օնկոլոգիական հիվանդությունների կանխարգելման և բուժման ամբողջական շղթային։ Խարազյանը նշել է, որ ապահովագրական փաթեթում ներառված են հիմնական քաղցկեղային հիվանդությունների կանխարգելման ծրագրերը՝ ներառյալ կոլոռեկտալ, արգանդի վզիկի և կրծքագեղձի քաղցկեղի սքրինինգային հետազոտությունները։ Եթե հետազոտությունների արդյունքում հայտնաբերվում են շեղումներ, ապա ավելի բարդ ախտորոշիչ հետազոտությունները ևս փոխհատուցվում են ապահովագրության շրջանակում։ Համակարգը ներառում է նաև բուժման հաջորդ փուլերը՝ վիրահատությունները, ճառագայթային թերապիան և որոշակի սահմանաչափով դեղորայքային բուժումը։ Քիմիաթերապիայի և իմունոթերապիայի համար նախատեսված է մինչև 1.2 մլն դրամի փոխհատուցում, իսկ ճառագայթային բուժումն իրականացվում է գերժամանակակից սարքավորումներով համալրված կենտրոններում՝ ամբողջությամբ փոխհատուցվելով ապահովագրական փաթեթի շրջանակում։ Խարազյանը նշել է, որ ծրագրի նպատակն է հնարավորինս նվազեցնել քաղաքացիների ֆինանսական բեռը՝ հիվանդության վաղ հայտնաբերումից մինչև բուժման և վերահսկման փուլերը։
Խարազյանն ընդգծել է նաև առողջության առաջնային պահպանման (ԱԱՊ) օղակի կարևորությունը։ Նրա խոսքով՝ համակարգի ներդրման ընթացքում առաջնահերթություններից մեկը եղել է ընտանեկան բժիշկների, թերապևտների և մանկաբույժների կարողությունների զարգացումը, ինչպես նաև ֆինանսավորման մեխանիզմների բարելավումն ու վարձատրության բարձրացումը։ Ինչ վերաբերում է նեղ մասնագետներին, ապահովագրական մոդելը հնարավորություն է տալիս քաղաքացիներին ազատ ընտրել իրենց նախընտրած մասնագետին, իսկ հիմնադրամը փոխհատուցում է մատուցված ծառայությունները՝ խթանելով մրցակցային և ավելի արդյունավետ առողջապահական միջավայրի ձևավորումը։

Samvel Kharazyan, Acting Chief Executive Officer of the Universal Health Insurance Foundation of Armenia, spoke in an interview with the “Without Footnotes” program of Public Radio of Armenia about the principles of the Universal Health Insurance system, changes in healthcare financing, and the medical services covered within the insurance package.
According to Kharazyan, the Universal Health Insurance system is not based on belonging to a specific social group. While access to services under the former state-funded healthcare system was largely tied to social status, the goal of the UHI system is to ensure coverage of the entire population within three years.
Speaking about healthcare financing, Kharazyan noted that the law defines both the methodology for calculating insurance contributions and the Foundation’s expenditure directions, including the size of administrative and reserve funds. The calculation of insurance contributions is based on healthcare utilization rates and the costs associated with the most expensive diseases, particularly oncological and cardiovascular conditions. At the same time, both the insurance package and the insurance contribution amount are the same for everyone, while the state implements subsidy policies for certain groups.
The interview also focused extensively on the full continuum of cancer prevention and treatment. Kharazyan stated that the insurance package includes prevention programs for major types of cancers, including screening programs for colorectal, cervical, and breast cancer. If abnormalities are detected during screening, more advanced diagnostic examinations are also covered within the insurance framework. The system additionally covers subsequent stages of treatment, including surgeries, radiation therapy, and medication treatment within certain limits. Up to AMD 1.2 million is allocated for chemotherapy and immunotherapy reimbursement, while radiation therapy provided through highly advanced technological equipment is fully covered within the insurance package. Kharazyan noted that the goal of the program is to reduce citizens’ financial burden as much as possible — from early detection of disease to treatment and follow-up care.
Kharazyan also emphasized the importance of the primary healthcare (PHC) level. According to him, one of the priorities during the implementation of the system has been the development of the capacities of family doctors, therapists, and pediatricians, as well as the improvement of financing mechanisms and the increase of remuneration. As for narrow specialists, the insurance model allows citizens to freely choose their preferred specialist, while the Foundation reimburses the provided services, encouraging the development of a more competitive and efficient healthcare environment.