Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամը հայտարարում է, որ սոցիալական հարթակներում առանձին օգտատերերի կողմից տարածվող այն տեղեկատվությունը, թե առողջության համընդհանուր ապահովագրության համար հատկացված բյուջետային միջոցները սպառվելու պատճառով բժշկական կազմակերպությունների կողմից փոխհատուցման համար ներկայացված դեպքերը մերժվում են՝ ամբողջությամբ ապատեղեկատվություն է։
ՀՀ պետական բյուջեով առողջության համընդհանուր ապահովագրության ֆինանսավորումն իրականացվում է նախատեսված ժամանակացույցին և ծավալներին համապատասխան:
Բժշկական կազմակերպությունների կողմից փոխհատուցման դեպքերի մերժումներն իրականացվում են Հիմնադրամի ժամանակավոր խորհրդի 2026 թվականի մայիսի 8-ի N 03-L որոշմամբ սահմանված կարգով և հիմքերով։ Դրանք կրում են ընթացիկ աշխատանքային բնույթ և որևէ առնչություն չունեն ֆինանսական միջոցների սահմանափակության կամ բացակայության հետ։
Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամը գործում է բնականոն կարգով և ստանձնած բոլոր պարտավորությունները կատարվում են ամբողջությամբ։
Հորդորում ենք զերծ մնալ հանրությանը մոլորեցնող և հիմնադրամի գործունեությունը, ինչպես և առողջապահական համակարգի խոշորագույն բարեփոխումը ստվերող չհիմնավորված հրապարակումներից։ Իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկությունների շարունակական տարածման դեպքում Հիմնադրամը կնախաձեռնի օրենքով սահմանված կարգով իրավունքի պաշտպանության հայցի ներկայացում դատարան՝ Հիմնադրամի գործարար համբավը արատավորողներին օրենսդրության համապատասխան պատասխանատվության ենթարկելու համար։

The Universal Health Insurance Fund hereby states that information being circulated by certain users on social media claiming that reimbursement cases submitted by medical organizations are being rejected due to the exhaustion of budgetary funds allocated for universal health insurance is entirely false and constitutes misinformation.
Financing of the Universal Health Insurance system from the State Budget of the Republic of Armenia is being carried out in accordance with the approved schedule and funding volumes.
The rejection of reimbursement cases submitted by medical organizations is carried out solely on the grounds and in accordance with the procedures established by Decision No. 03-L of the Fund’s Interim Board dated May 8, 2026. Such rejections are part of routine operational processes and are in no way related to any limitation or shortage of financial resources.
The Universal Health Insurance Fund continues to operate normally, and all of its obligations are being fulfilled in full.
We urge all individuals to refrain from publishing unsubstantiated claims that mislead the public and undermine both the activities of the Fund and the largest healthcare reform currently underway in Armenia.
Should the dissemination of false information continue, the Fund will pursue legal remedies in accordance with the law, including filing a claim before the competent court to protect its rights and business reputation and to hold those responsible accountable under applicable legislation.