Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2012 թվականի դեկտեմբերի 27–ի թիվ 1961–Ն որոշման համաձայն ապահովագրավճար վճարող սոցփաթեթի շահառուն իրավունք ունի դիմում ներկայացնելու սոցփաթեթի գումարի փոխանցման համար պատասխանատու ստորաբաժանում՝ իրեն հասանելիք սոցփաթեթի գումարները (ամսական 6000 ՀՀ դրամի չափով) սահմանված կարգով Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամին փոխանցելու համար։ Սոցիալական փաթեթի շահառուները դիմումը ներկայացնում են մեկ անգամ՝ հաջորդ 12 ամիսների համար:
Միևնույն ժամանակ, գործատուն պարտավորվում է ՀՀ բանկերին տեղեկացնել, որ սոցփաթեթի տվյալ շահառուները իրենց գումարները ուղղում են առողջության համընդհանուր ապահովագրության համար ապահովագրավճարի վճարմանը և հավելյալ տեղեկանքներ չպահանջել՝ սոցփաթեթի այլ ուղղություններով ծախսեր հաստատելու համար։
Գործատուները, դիմումը ներկայացրած սոցիալական փաթեթի շահառու հանդիսացող անձանց համար, իսկ դիմում չներկայացրածները՝ ինքնուրույն, առողջության համընդհանուր ապահովագրավճարի մասնակի վճարումը կատարում են 900018010471 հաշվեհամարին՝ պարտադիր նշելով կազմակերպության (գործատուի) ՀՎՀՀ-ն (Հարկ վճարողի հաշվառման համար), ինչպես նաև վճարումը կատարող անձանց ՀԾՀ-ն (Հանրային ծառայությունների համարանիշ): Վճարում կատարելիս նպատակ դաշտում պետք է նշել՝ «Առողջության համընդհանուր ապահովագրավճար»։

According to the Decision of the Government of the Republic of Armenia No. 1961-N of December 27, 2012, a social package beneficiary who pays the insurance contribution has the right to submit an application to the unit responsible for transferring social package funds in order to transfer the social package amount available to them (in the amount of AMD 6,000 per month) to the Universal Health Insurance Fund in accordance with the established procedure.
Social package beneficiaries submit the application once for the following 12 months.
At the same time, the employer is obliged to inform the banks of the Republic of Armenia that the respective social package beneficiaries direct their funds toward the payment of insurance contributions for universal health insurance and that no additional certificates should be required to confirm expenditures of the social package for other purposes.
Employers, for those social package beneficiaries who have submitted the application, and beneficiaries themselves in cases where no application has been submitted, shall make the partial payment of the universal health insurance contribution to account 900018010471, mandatorily indicating the organization’s (employer’s) Taxpayer Identification Number (TIN), as well as the Public Services Number (PSN) of the individuals for whom the payment is being made.