Հայտարարություն Բժշկական և Դեղատնային Կազմակերպություններին
2025 թվականի դեկտեմբերի 25-ից ուժի մեջ է մտել «Առողջության համընդհանուր ապահովագրության մասին» օրենքը, համաձայն որի 2026 թվականի հունվարի 1-ից իրականացվում է առողջության համընդհանուր ապահովագրության փուլային ներդրում։
ՀՀ կառավարության 2025 թվականի դեկտեմբերի 25-ի որոշմամաբ ընդունվել է «Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամի և բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների, ինչպես նաև առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամի և դեղատների միջև կնքվող պայմանագրերի օրինակելի ձևերը հաստատելու մասին» N 1980-Ն որոշումը։
Հիմք ընդունելով վերոնշյալ Կառավարության որոշմամբ հաստատված պայմանագրի օրինակելի ձևը՝ առաջարկում եմ հայտարարությանը կից տեղադրվող դիմումը (ակցեպտը)՝ ՀՀ կառավարության 2025 թվականի դեկտեմբերի 25-ի «Առողջության համընդհանուր ապահովագրության շրջանակներում «Առողջության համընդհանուր ապահովագրության» հիմնադրամի և բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների, ինչպես նաև «Առողջության համընդհանուր ապահովագրության» հիմնադրամի և դեղատների միջև պայմանագիր կնքելու ընթացակարգը, պայմանագիր կնքելու համար նախատեսված նվազագույն պահանջները հաստատելու մասին» N 1985-Ն որոշմամբ սահմանված պահանջներով և համապատասխան փաստաթղթերով մինչև 2026 թվականի հունվարի 1-ը ներկայացնել info@uhif.am էլեկտրոնային հասցեին։

The Law on "Universal Health Insurance" entered into force on December 25, 2025, according to which the phased introduction of universal health insurance will be implemented starting January 1, 2026.
By the decision of the RA Government on December 25, 2025, Decision N 1980-N "On approving exemplary forms of contracts to be concluded between the Universal Health Insurance Fund and providers of medical aid and services, as well as between the Universal Health Insurance Fund and pharmacies" was adopted.
Based on the exemplary contract form approved by the aforementioned Government decision, I propose that you submit the application (acceptance) attached to this announcement, in accordance with the requirements defined by the RA Government Decision N 1985-N of December 25, 2025, "On approving the procedure for concluding contracts between the 'Universal Health Insurance' Fund and providers of medical aid and services, as well as between the 'Universal Health Insurance' Fund and pharmacies within the framework of Universal Health Insurance, and the minimum requirements for concluding a contract," along with the relevant documents, to the email address info@uhif.am by January 1, 2026.