Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամի գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Սամվել Խարազյանը Banks.am-ին տված հարցազրույցում անդրադարձել է առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի ներդրման անհրաժեշտությանը, առաջին արդյունքներին և առաջիկա քայլերին։
Խարազյանի խոսքով՝ տարիներ շարունակ Հայաստանում գործել է առողջապահության սոցիալական ֆինանսավորման մոդելը, որի պայմաններում բժշկական ծառայություններից օգտվելու հնարավորությունը հիմնականում կախված է եղել սոցիալական կարգավիճակից։ Արդյունքում բնակչության միայն շուրջ 30–40%-ն էր օգտվում սահմանափակ ծավալի երաշխավորված բժշկական օգնությունից, ինչը հաճախ հանգեցնում էր առողջապահական ծախսերի բարձր ֆինանսական բեռի։ Նրա խոսքով՝ նախկինում առողջապահական ծառայությունների դիմաց քաղաքացիների անմիջական վճարումները կազմել են ընդհանուր առողջապահական ծախսերի շուրջ 80%-ը, ինչի հետևանքով մարդիկ հաճախ հետաձգել են բժշկի դիմելը՝ հետագայում բախվելով ավելի բարդ առողջական խնդիրների։ Խարազյանը նշել է, որ առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի հիմնական նպատակներից մեկն այս խոչընդոտների հաղթահարումն է և առողջության նկատմամբ քաղաքացիների վարքագծի փոփոխությունը։
Անդրադառնալով համակարգի գործարկման առաջին ամիսներին՝ նա նշել է, որ սկզբնական շրջանում արձանագրվել է երկար ժամանակ չլուծված առողջական խնդիրներով պայմանավորված դիմելիության աճ, որն այժմ կառավարելի է։ Նրա խոսքով՝ այս գործընթացին նպաստել են առողջապահական ենթակառուցվածքների զարգացումը, մարզային բժշկական կենտրոնների վերազինումը և պետական ու մասնավոր բժշկական կազմակերպությունների ավելի լայն ներգրավվածությունը։
Խարազյանի գնահատմամբ՝ ԱՀԱ համակարգի գործարկման առաջին ամիսների կարևոր ցուցանիշներից մեկն այն է, որ յուրաքանչյուր երրորդ ապահովագրված անձ արդեն օգտվել է համակարգի շրջանակում տրամադրվող որևէ ծառայությունից կամ դեղորայքից։ Համաձայն վիճակագրության՝ առավել ակտիվ օգտվողները հիմնականում 65 և բարձր տարիքի քաղաքացիներն են։ Ամենահաճախ օգտագործվող ծառայությունների թվում են աչքի վիրահատությունները, սրտի ստենտավորումը, տարբեր ախտորոշիչ հետազոտություններն ու բուժումները։ Վերջին ամիսներին աճել են դեղորայքային ապահովման և ախտորոշիչ հետազոտությունների ծավալները, ընդլայնվել է նաև քիմիաթերապևտիկ բուժման շրջանակը։ ԱՀԱ փաթեթը ներառում է նաև իմունոթերապիայի դեղորայք և ժամանակակից սարքավորումներով իրականացվող ճառագայթային բուժման ծառայություններ։
Անդրադառնալով առաջիկա ծրագրերին՝ Խարազյանն ընդգծել է սքրինինգային հետազոտությունների կարևորությունը՝ նշելով, որ հիվանդությունների վաղ հայտնաբերումը կարևոր է ինչպես քաղաքացիների առողջության պահպանման, այնպես էլ համակարգի ծախսարդյունավետության տեսանկյունից։

Samvel Kharazyan, Acting Director General of the Universal Health Insurance Foundation, discussed the need for the introduction of the Universal Health Insurance (UHI) system, its initial results, and upcoming steps in an interview with Banks.am.
According to Kharazyan, Armenia had operated for many years under a social healthcare financing model, in which access to medical services largely depended on an individual's social status. As a result, only around 30–40% of the population benefited from a limited package of guaranteed medical care, often leading to a significant financial burden associated with healthcare expenditures. He noted that direct out-of-pocket payments by citizens previously accounted for approximately 80% of total healthcare spending, causing many people to postpone seeking medical attention and later face more serious health complications. According to Kharazyan, one of the primary goals of the Universal Health Insurance system is to overcome these barriers and change citizens’ healthcare-seeking behavior.
Speaking about the first months following the system’s launch, he noted that there had initially been an increase in healthcare utilization due to long-unaddressed health issues, which has now become manageable. According to him, this process has been supported by the development of healthcare infrastructure, modernization of regional medical centers, and broader involvement of both public and private healthcare institutions.
Kharazyan emphasized that one of the key indicators from the first months of the UHI system is that one in every three insured individuals has already used a service or medication provided within the system. According to the statistics, the most active users are mainly citizens aged 65 and above. Among the most frequently used services are eye surgeries, cardiac stenting procedures, various diagnostic examinations, and treatments. In recent months, the volume of pharmaceutical coverage and diagnostic services has increased, while the scope of chemotherapy services has also expanded. The UHI package additionally includes immunotherapy medications and radiation therapy services delivered through modern medical equipment.
Addressing future plans, Kharazyan stressed the importance of screening examinations, noting that the early detection of diseases is crucial both for protecting citizens’ health and for improving the cost-effectiveness of the system.