Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամUniversal Health Insurance Fund
Վերջին շրջանում Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն են դիմում քաղաքացիներ՝ պայմանավորված այն հանգամանքով, որ ՀՀ քաղաքացիության տվյալը բացակայելու պատճառով «Արմեդ» համակարգում ԱՀԱ շահառուի կարգավիճակը չի արտացոլվում:
Իրավական կարգավիճակով պայմանավորված՝ նման խնդրի դեպքում առաջարկում ենք գրել նամակ mcs@gov.am էլեկտրոնային հասցեին (պարտադիր է դիմողի ստորագրությունը և անձը հաստատող փաստաթուղթը) և նշել դիմողի անունը, ազգանունը, հայրանունը, ծննդյան օրը, ամիսը, տարեթիվը։
ԱՀԱ առնչվող այլ հարցերի դեպքում անհրաժեշտ է դիմել տվյալ ոլորտի պատասխանատու մարմիններին` ՀՀ Առողջապահության նախարարությանը և ԱՀԱ հիմնադրամին։

Recently, citizens have been contacting the Migration and Citizenship Service due to the fact that their UHI beneficiary status is not reflected in the “ArMed” system, as information about their citizenship of the Republic of Armenia is missing.
In such cases, due to the legal status requirements, individuals are advised to send a request to mcs@gov.am. The request must include the applicant’s signature and a copy of an identity document, as well as the applicant’s first name, last name, patronymic (if applicable), and date of birth (day, month, year).
For other issues related to Universal Health Insurance (UHI), individuals should contact the relevant authorities responsible for this sector - the Ministry of Health of the Republic of Armenia and the Universal Health Insurance Foundation.