Ապրիլի 10-ին Ազգային ժողովում տեղի են ունեցել Առողջապահության մշտական հանձնաժողովի կողմից կազմակերպված լսումներ՝ նվիրված Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամի գործունեության առաջին 100 օրերին, որին մասնակցել են Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը և Առողջության համընդհանուր հիմնադրամի գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Սամվել Խարազյանը:
Առողջապահության նախարարը ներկայացրել է արձանագրված հիմնական ցուցանիշները՝ մանրամասն վիճակագրական տվյալներ առողջապահական համակարգում ներգրավվածության, ծառայությունների բաշխման և փոխհատուցումների կառուցվածքի վերաբերյալ։
Ներկայացված տվյալների համաձայն՝ առողջության համընդհանուր ապահովագրության փաթեթը ներկայումս ներառում է շուրջ 2,400 ծառայություն, իսկ առաջին երեք ամիսների ընթացքում իրականացված փոխհատուցումների ընդհանուր ծավալը գերազանցել է 39,5 մլրդ դրամը։ Այս պահին համակարգում ընդգրկված է ավելի քան 1,7 մլն շահառու, որոնց շուրջ 36 տոկոսն արդեն օգտվել է բժշկական ծառայություններից։ Հիմնադրամի գործունեության առաջին հարյուր օրվա ընթացքում իրականացվել է ավելի քան 1,3 մլն հետազոտություն և շուրջ 68 հազար վիրահատություն։ Առանձին անդրադարձ է կատարվել նաև դեղորայքի բաղադրիչին․ հունվարից մարտ ընկած ժամանակահատվածում դեղորայքի փոխհատուցման ծավալը զգալիորեն աճել է՝ 681 մլն դրամից հասնելով ավելի քան 2,7 մլրդ դրամի։ Փաթեթի շրջանակներում տրամադրվել է ավելի քան 1,4 մլն դեղատոմս և գրանցվել է 458 հազարից ավելի դեղորայքի տրամադրման դեպք։
Խարազյանն ընդգծել է, որ առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգը նպաստում է բժշկական ծառայությունների դիմելիության աճին․ նախկինում պետական առողջապահական ծառայություններից չօգտված ԱՀԱ շահառուների թիվն աճել է ավելի քան 4 անգամ։
Խարազյանը նշել է, որ համակարգի արդյունավետ գործարկման համար կարևոր նշանակություն ունի բժշկական կազմակերպությունների հետ համագործակցությունը։ Այս համատեքստում առաջին երեք ամիսների ընթացքում իրականացվել են բազմաթիվ առցանց հանդիպումներ և քննարկումներ, ինչպես նաև կազմակերպվել են այցելություններ բժշկական կենտրոններ՝ համակարգի ներդրման ընթացքը տեղում գնահատելու, առաջացած խնդիրները վերհանելու և դրանց արդյունավետ կարգավորման մեխանիզմներ մշակելու նպատակով։
Խարազյանը խոսել է նաև հետագայում թվային գործիքների ներդրման, այդ թվում՝ արհեստական բանականության վրա հիմնված լուծումների կիրառման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների մասին։

On April 10, hearings organized by the Standing Committee on Health Care of the National Assembly were held, dedicated to the first 100 days of activity of the Universal Health Insurance Foundation. The hearings were attended by Minister of Health Anahit Avanesyan and Acting Director of the Universal Health Insurance Foundation Samvel Kharazyan.
The Minister of Health presented the key recorded indicators, including detailed statistical data on engagement within the healthcare system, the distribution of services, and the structure of reimbursements.
According to the presented data, the Universal Health Insurance package currently includes around 2,400 services, while the total volume of reimbursements over the first three months has exceeded AMD 39.5 billion. To date, more than 1.7 million beneficiaries are enrolled in the system, approximately 36% of whom have already used medical services. Within the first 100 days of the Foundation’s operations, over 1.3 million examinations and around 68,000 surgeries have been carried out.
Special attention was also given to the pharmaceutical component. Between January and March, the volume of drug reimbursements increased significantly - from AMD 681 million to more than AMD 2.7 billion. More than 1.4 million prescriptions were issued within the package, and over 458,000 cases of medication provision were recorded.
Kharazyan emphasized that the Universal Health Insurance system has contributed to increased utilization of medical services. The number of beneficiaries who had not previously used state healthcare services has increased more than fourfold.
He also highlighted the importance of cooperation with medical institutions for the effective functioning of the system. In this context, numerous online meetings and discussions were held during the first three months, alongside visits to medical centers aimed at assessing implementation progress on-site, identifying emerging challenges, and developing effective mechanisms to address them.
Kharazyan also spoke about ongoing efforts to introduce digital tools, including the application of artificial intelligence–based solutions.